Co wspólnego mają ze sobą słuchawki i kotwica?

W 2012 roku firma SOL Republik Anthem pokazuje ludzkości swoje pierwsze słuchawki inspirowane najbardziej utytułowanym na świecie pływakiem – Michaelem Phelpsem. Phelps jest jednocześnie twarzą kampanii firmy. Na jednym z plakatów promuje na swoich uszach sprzęt firmy pod hasłem „Every victory deserves an anthem” co możemy przetłumaczyć – „Każde zwycięstwo zasługuje na swój hymn”.

Zastanawiacie się jak? Już wyjaśniam… Otóż tutaj do gry włącza się kotwica. Nie jakaś tam sobie kotwica, tylko kotwica emocjonalna, która w psychologii oznacza wszystko to, co uwalnia w nas pewne emocje. Pewnie są wśród was tacy, którzy słysząc piosenkę zespołu Modern Talking „You’re my heart” uśmiechają się od ucha do ucha i tupią nogą. W końcu to utwór, przy którym można było poszaleć z najfajniejszymi dziewczynami w szkole, z kolei przy utworze „My heart will go on” Celine Dion uskutecznić przytulańca z wybranką serca, a to z kolei przysparza nam motyli w brzuchu. Jednym słowem, wspomniane przeze mnie utwory mogą wywołać w pewnych osobach konkretne emocje. Dla jasności, nie muszą to być tylko piosenki. Kotwicami są również miejsca, zapachy, osoby, smaki i czego jeszcze dusza zapragnie.

Wracając do Phelpsa. Jeżeli widzieliście chociaż raz pływaka podczas zawodów to pewnie zwróciliście uwagę na to, że zawsze przed startem ma na uszach słuchawki. Muzyka w jego przypadku odgrywa rolę motywatora i czynnika, który pozwala mu na skupienie swoich myśli i energii na starcie. Najczęściej do walki zagrzewa zawodników muzyka energetyczna, ale psychologowie sportu zalecają, żeby każdy z nich sam wybrał utwory, które wprowadzą go w pożądany stan.

Zastanawiasz się co możesz zrobić z tą wiedzą? Nawet w tej chwili wykonaj proste ćwiczenie. Stwórz dwie grupy utworów. Jedną z piosenkami, które Cię relaksują i drugą z takimi, które działają na Ciebie pobudzająco. Wykorzystuj je kiedy chcesz wprawić się w jeden z tych stanów.

Jeżeli jesteś sportowcem, testuj podczas treningów, jaka muzyka cię uskrzydla i wykorzystuj ją również przed zawodami. Możesz też poszukać innych kotwic – myśli, wspomnień, cytatów, dźwięków, które po prostu wprawiają Cię w dobry nastrój, dodają pewności siebie, nadziei. Zaglądaj do tej listy w chwilach zwątpienia.

Źródło:

Behnke M., Chlebosz K., Kaczmarek M., Trening Mentalny. Psychologia sportu w praktyce., Wyd. inne spacery, Zielonka 2017

https://www.theguardian.com/sport/2016/aug/08/michael-phelps-headphones-music-swimming-olympics-rio

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *